Birlik ve Dayanışma Sendikası: “Mersin İl Sağlık Müdürlüğü, kanuna aykırı emir uygulayamaz!”
 • Medyagar.com
 • Magazin
 • Birlik ve Dayanışma Sendikası: “Mersin İl Sağlık Müdürlüğü, kanuna aykırı emir uygulayamaz!”

Birlik ve Dayanışma Sendikası: “Mersin İl Sağlık Müdürlüğü, kanuna aykırı emir uygulayamaz!”

ABONE OL
Ocak 9, 2023 17:00
Birlik ve Dayanışma Sendikası: “Mersin İl Sağlık Müdürlüğü, kanuna aykırı emir uygulayamaz!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birlik ve Dayanışma Sendikası, Mersin İl Sağlık Müdürlüğü’nün hukuksuz ve yıldırmaya yönelik baskıcı tavırları karşısında basın açıklamasında bulundu. Birlik ve Dayanışma Sendikası MYK Üyesi Dr. Çağlar Özen, bir yılı aşkın süredir yoğunlaştırdıkları iş bırakma eylemleri nedeniyle sendika üyelerine verilen cezaların kanunsuz emir niteliğinde olduğunu belirtti.

 

Birlik ve Dayanışma, Sendikası MYK üyesi, Genel Hukuk ve Mevzuat Sekreteri Dr. Çağlar Özen, yaptığı açıklamada, “ Mersin İl Sağlık Müdürlüğü, Anayasal haklarımızı kullanmamızla ilgili ne yazık ki çok kötü bir sınav vermiştir. Hukuksuz ve yıldırmaya yönelik baskıcı tavırları devam etmektedir. Hatırlatmak isteriz ki Birlik ve Dayanışma Sendikası olarak bir yılı aşkın süredir yoğunlaştırdığımız iş bırakma eylemleri nedeniyle üyelerimize verilen cezalarla ilgili onlarca dava açtık ve hepsini kazandık. Mahkemeler bunun anayasal bir hak olduğunu onaylayarak bizleri haklı buldu. Hatta Bakanlığın Anayasal hakları çiğneyen, kanunsuz emir niteliğinde olan,  illere göndermiş olduğu, sendikal eylemlere yönelik hasmane tavrını konu alan işlemine karşı Danıştay’da açtığımız dava içeriğine yönelik Danıştay raportörünün hazırladığı raporda, ‘’ sağlık hizmetinde görevli personelin bağlı bulunduğu sendikaların önceden ilan edilmek suretiyle aldıkları eylem kararı üzerine, idarenin, yaşanabilecek mağduriyetlerin ve aksamaların önlenmesi ve telafisi konusunda tedbir alabileceği belirtilmiştir. Küresel salgının ülkemizde kontrol altına alındığı ve bu konuda birçok kısıtlamaya son verildiği de göz önüne alındığında, dava konusu yazıyla, sendikaya üye kişileri, çıkarlarını savunmak amacıyla yapacakları meşru eylem günlerine katılmayı engelleyecek şekilde disiplin cezası yaptırımı uygulanması yönündeki dava konusu yazıyla, Anayasa’nın 51. maddesinin ihlal edildiği ve öngörülen yaptırımın demokratik bir toplumda gerekli olmadığı sonucuna varılmıştır.” şeklinde karar vermiştir.” dedi.

 

“Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğu unutulmamalıdır”

Dr. Çağlar Özen yaptığı açıklamanın devamında, Mersin İl Sağlık Müdürlüğü’nün Anayasa’nın 51. Maddesi’nin ihlal edildiğinin bilinmesine karşın, ısrarla soruşturma açıp ceza vermesi hakkında konuştu. Özen, “Mersin İl Sağlık Müdürlüğü’nün, bütün bunları bilmesine karşın, ısrarla soruşturma açıp ceza vermesi, yukarıda sözü gecen Danıştay raportörünün görüşünde belirttiği Anayasa’ya ve Kanunlara açıkça aykırı olan Bakanlığın kanunsuz emrinin yerel idarecilere uygulandığını açıkça göstermektedir. Unutulmamalıdır ki kanuna aykırı emir uygulanmaz. Uygulayan ve kanunsuz emri verenler hakkında da ayrıca Danıştay davası sonuçlandığında hem adli hem idari yönden davalar açılacaktır. Nitekim bu yapılan hukuksuzluk ve baskıya karşı savaşımız sadece dava açıp kazanmak şeklinde olmayacaktır. Bilinmelidir ki; Anayasa ve hukuku çiğneyenler hakkında anayasaya karşı geldikleri ve görevi kötüye kullandıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacağız. Oluşturdukları kamu zararının kendilerine rücu etmesi için elimizden geleni yapacağız. Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğu unutulmamalıdır.” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PUAN DURUMU

O G P
 1. Galatasaray

  19 +24 45
 2. Fenerbahçe

  19 +24 41
 3. Başakşehir

  19 +10 37
 4. Beşiktaş

  18 +13 35
 5. Trabzonspor

  19 +5 35
 6. Genişlet
 7. Adana Demir

  19 +17 34
 8. Konyaspor

  19 +5 27
 9. Kayserispor

  19 +1 26
 10. Alanyaspor

  19 -1 25
 11. Karagümrük

  19 +1 22
 12. MKE Ankaragücü

  19 -5 22
 13. Giresunspor

  19 -10 21
 14. Gaziantep FK

  19 -3 19
 15. Kasımpaşa

  19 -13 19
 16. Antalyaspor

  18 -8 18
 17. Sivasspor

  19 -8 18
 18. Hatayspor

  18 -18 17
 19. İstanbulspor

  19 -22 15
 20. Ümraniyespor

  19 -12 14
PUAN DURUMU

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Dolma kalem | spor günlük | gazete sağlık | elit tekno | yozgat haber