Çocukların ve Gençlerin Hayatında Müzikle Fark Yaratıyor: Onur Kahvecioğlu
 • Medyagar.com
 • Teknoloji
 • Çocukların ve Gençlerin Hayatında Müzikle Fark Yaratıyor: Onur Kahvecioğlu

Çocukların ve Gençlerin Hayatında Müzikle Fark Yaratıyor: Onur Kahvecioğlu

ABONE OL
Ağustos 7, 2023 17:40
Çocukların ve Gençlerin Hayatında Müzikle Fark Yaratıyor: Onur Kahvecioğlu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sabancı Vakfı 14. Sezon Fark Yaratanı Onur Kahvecioğlu, 2017 yılında kurduğu Müzikist Derneği ile hem sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı çocukların sanatla erken yaşta tanışmalarını sağlıyor hem de çeşitli faaliyetlerle genç müzisyenleri ve müzik öğretmenleri ile öğrencilerini desteklemeyi sürdürüyor. Bugüne kadar 18 farklı şehirde festival, konser, atölye ve seminerle 13 bini aşkın faydalanıcıya ulaşan Müzikist, yüze yakın genç bağımsız sanatçıya da destek oldu.

 

Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nın 14. Sezonunda Fark Yaratan seçilen Onur Kahvecioğlu, 2017 yılında hayata geçirdiği Müzikist Derneği ile sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı çocukların müzik ve sanatla buluşmasına vesile olurken, çocukların enstrümanlarla tanışmalarını da sağladı. Çeşitli faaliyetlerle genç müzisyenleri desteklemeyi de sürdüren Müzikist Derneği’nin çalışmaları kapsamında; 103 konser, 9 İz Bırakmayan Festival, 64 mentorluk seansı, müzik kültürü ve teorisine yönelik 68 atölye ve seminer hayata geçirildi. Tüm bu çalışmalarla 18 farklı şehirde 13 bini aşkın faydalanıcıya ulaşıldı. 

 

Anadolu Sanatdolu Projesiyle Köy Okulları Ziyaret Ediliyor

Gaziantep’te müzikle iç içe bir ailede dünyaya gelen Onur Kahvecioğlu, ailesinin işi dolayısıyla çocukluğunu Türkiye’nin çeşitli illerinde geçirdi. Müzikle ilişkisini Uludağ Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünde devam ettirirken gönüllülük yaptığı bir proje sayesinde sanata erişimi kısıtlı olan bölgelerde çeşitli atölyelerle çocukların enstrümanlarla tanışmasına destek oldu. Aynı zamanda bağımsız müzisyenlerin yaşadığı zorlukların da yakından farkında olan Onur Kahvecioğlu, “Sanat & Doğa & İnsan” sloganıyla Müzikist isimli derneği kurdu. 

Müzikist; tek başına görünür olmaya çalışan sanatçılara bir sahne sunmak ve çeşitli atölyelerle sanatçılar ve müzik paydaşları arasında iletişimi artırmak için her sene MDA adıyla ve “Doğanın Sanatla Uyanışı” sloganıyla doğa dostu markaların sponsorluğunda, tamamen organik ürünlerden oluşan sahnesiyle doğa içinde festivaller gerçekleştiriyor. Buna ek olarak dernek müzik bölümü öğrencilerine yönelik oluşturdukları mentorluk programıyla üniversite sınavlarına hazırlıkta öğrencilerin güçlendirilmesini hedefliyor. Müzik öğretmenlerinin de çeşitli eğitimlerle desteklendiği Müzikist’te öğretmenlerin bilgi ve deneyim paylaşımıyla birbirlerine katkı sağlaması için de uygun iletişim kanalları oluşturuluyor.

Köy okullarının sanata erişiminin kısıtlı olmasından yola çıkarak çocukları müzikle ve en az bir sanat dalı ile daha tanıştırmak üzere uygulanan Anadolu Sanatdolu projesi kapsamında ise Müzikist gönüllüleri köy okulu öğrencilerini ziyaret ediyor ve birçoğunun ilk kez bir enstrümanla karşılaşmasını sağlıyor. 

Tüm bu çalışmalarıyla Onur Kahvecioğlu, Müzikist ile öğrencilerin, öğretmenlerin ve müzisyenlerin mesleki anlamda gelişmelerini sağlarken sanata erişimi kısıtlı olan çocukları da sanatla tanıştırmaya devam ediyor ve müzikle binlerce kişinin hayatında fark yaratmaya devam ediyor.

Müziğin birleştirici ve iyileştirici gücünü ihtiyaç sahibi ve sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı kesimlere ulaştıran Onur Kahvecioğlu’nun çalışmalarının ilham alınması gerektiğini vurgulayan Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Sabancı Vakfı 14. Sezon Fark Yaratanlarından Onur Kahvecioğlu’nun hayata geçirdiği Müzikist Derneği, kurulduğu 2017 yılından bu yana çeşitli çalışmalarıyla 13 bini aşkın insana dokundu. Sanat, doğa ve insan kavramlarına odaklanan Müzikist, atölye çalışmaları, festival ve konserlerin yanı sıra öğrenci ve okul ziyaretleri, öğretmenler ve bağımsız müzisyenlerle kurduğu iş birlikleri ile önemli bir yol kat etmeyi başardı. Şikayet etmek yerine harekete geçen Kahvecioğlu, Müzikist ile yüze yakın genç bağımsız sanatçıya destek oldu ve 200’den fazla müzik öğretmeninin mesleki gelişiminde rol oynadı. Tüm bu başarıların arkasında ilham alınması gereken bir çalışma ve hikaye var. Biz de kendisinin başardıklarını herkesle paylaşmayı, toplumun bu çalışmalardan ilham almasını arzu ediyoruz. Sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı çocukların, bağımsız müzisyenlerin ve müzik severlerin hayatına doğrudan dokunan Onur Kahvecioğlu’na destek olmaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı, 2009 yılından bu yana Türkiye’de toplumsal gelişmeye katkıda bulunan bireylerin ve kurumların yarattıkları olağanüstü etkileri görünür kılmak ve topluma ilham vermek amacıyla gerçekleştiriliyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PUAN DURUMU

O G P
 1. Adana Demir

  0 0 0
 2. Alanyaspor

  0 0 0
 3. Antalyaspor

  0 0 0
 4. Beşiktaş

  0 0 0
 5. Bodrum FK

  0 0 0
 6. Genişlet
 7. Eyüpspor

  0 0 0
 8. Fenerbahçe

  0 0 0
 9. Galatasaray

  0 0 0
 10. Gaziantep FK

  0 0 0
 11. Göztepe

  0 0 0
 12. Hatayspor

  0 0 0
 13. Başakşehir

  0 0 0
 14. Kasımpaşa

  0 0 0
 15. Kayserispor

  0 0 0
 16. Konyaspor

  0 0 0
 17. Ç. Rizespor

  0 0 0
 18. Samsunspor

  0 0 0
 19. Sivasspor

  0 0 0
 20. Trabzonspor

  0 0 0
PUAN DURUMU

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Medyagar.com - Her hakkı Saklıdır.