EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuarından “Dansta Çalışma Alanları Öğrenci Çalıştayı"
 • Medyagar.com
 • Teknoloji
 • EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuarından “Dansta Çalışma Alanları Öğrenci Çalıştayı"

EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuarından “Dansta Çalışma Alanları Öğrenci Çalıştayı"

ABONE OL
Ocak 24, 2023 11:00
EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuarından “Dansta Çalışma Alanları Öğrenci Çalıştayı"
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi(EÜ) Devlet Türk Musikisi Konservatuarı tarafından “Dansta Çalışma Alanları Öğrenci Çalıştayı” düzenlendi. EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öcal Özbilgin ve Türk Halk Oyunları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Füsun Aşkar’ın öncülüğünde düzenlenen çalıştay kapsamında “Gelenek İçinde Dans, Halk Danslarında Örgütsel Yapı, Halk Danslarında Disiplinlerarası Çalışmalar” gibi çeşitli başlıklarda çok sayıda oturum gerçekleştirildi. Etkinliğe, Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, akademisyen ve öğrenciler katıldı.

         Çalıştayın açılışında konuşan Prof. Dr. Özbilgin, “Türk Halk Oyunları Bölümü olarak ‘Dansta Çalışma Alanları Öğrenci Çalıştayı’nı 2012’den beri gerçekleştiriyoruz. Daha öncesinde her öğrenci bitirme tezi hazırlıyordu. Ancak bizler, sadece yazılı kaynak üzerinden değerlendirme yapabiliyorduk. İçinde bulunduğumuz postmodern dünya içinde öğrencilerimizin sahip olduğu bilgiyi ve yeteneği ortaya koyması ve kendini anlatabilmesi son derece önemli bir unsur. Şu an dışarıda pek çok yetenekli dansçı var. Öğrencilerimiz, bu yetenekli dansçıların önüne ancak kendi zekâları, bilgileri ve kendilerini anlatabilme yetenekleri ile geçebilirler. Öğrencilerimizin dansta kendilerini anlatabilme yeteneklerini geliştirmelerini önemsiyoruz. Onun için bizler her sene olduğu gibi bu sene de öğrencilerimiz için güzel konular seçtik. Bu noktada önemli olan öğrencinin elinde bulunan bilginin sadece yazılı olması değil, öğrencinin bu bilgiyi anlatabilmesi, kendini ifade edebilmesi. Bu yıl öğrencilerimizin hazırladığı sunumlar aynı zamanda alt sınıflardaki öğrenciler için bir gösterge niteliğinde olacak.  Bu anlamda, verimli bir çalıştay olacağını düşünüyorum. Disiplinli ve nitelikli çalışmalar yürüten öğrencilerimizle gurur duyuyor, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

         “Araştırma kültürünüzü geliştirmeniz çok önemli”

Konuşmasında öğrencilere seslenen Konservatuar Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, “Sanat eğitimi alınırken ortamı anlatabilmek öğrenci için zorlayıcı olabiliyor. Bu araştırma kültürünün lisans döneminde oturması gerekiyor. Bu anlamda, yaptığımız bu çalıştay, konservatuarımız için çok kıymetli. Sanatı icra eden bir yanınız olduğu zaten aşikâr. Bunun için burada varız, yaşıyoruz. Bir yandan da bunu gelecek nesillere aktarabilmenin yolunu da öğrenmemiz lazım. Hocalarımız sizlere kıymetli bir önderlik yapıyor. Araştırma kültürünüzü geliştirmeniz ve çalışmalarınızı uluslararası boyutta aktarabiliyor olmanız çok önemli. Bu yıl, Cumhuriyetimizin 100.yılında çok önemli bir işin içerisindesiniz. Hocalarımızın da yoğun gayret göstererek çalıştığı çok özel bir gösteri hazırlıyorsunuz, hepinizi tebrik ediyorum” dedi.

Çalıştay boyunca “Gelenek İçinde Dans, Halk Danslarında Örgütsel Yapı, Halk Danslarında Disiplinlerarası Çalışmalar, Halk Danslarında Teknolojik Yaklaşımlar” başlıkları altında; Çamdibi ve Altındağ’da Yaşayan Makedon Göçmenlerinin Halk Oyunları Gelenekleri Arasındakı Farklılıklar, Kütahya İli Gezek Gelenekleri, Aksaray İli Halk Oyunları ve Geleneksel Giyim-Kuşamı, Efsanevi Miras: Bursa Kılıç-Kalkan Halk Oyunu, İzmir Altındağ Arnavut Göçmenlerinde Bir Gelenek: Temenna Alma, Torbalı’nın Pancar Mahallesinde Oynanan Selanik Göçmen Oyunları, Türk Halk Danslarında Kurumsallaşma: Sorunlar ve Etkenler,  Türk Halk Oyunları Sahnelemelerinde Teknik Rider Oluşumu, Sahne Sanatlarında Dijital Dekorun Kullanımı, Geleneksel Dansın Sahnedeki Anlatım Gücünün Brecht’in Dramaturgi Yaklaşımı Çerçevesinde İncelenmesi, Geleneksel Dans Sahnelemelerinde Karakter Yaratımı, Dansterapötik Psikanalizin Türk Halk Oyunları Bölümü İçin Önemi, Bir İletişim Modeli Olarak Dans  konularında sunumlar yapıldı.

Etkinlik sonunda, Prof. Dr. M. Öcal Özbilgin ve Doç. Dr. Füsun Aşkar, sunum yapan 4. Sınıf öğrencilerine belgelerini takdim etti. Çalıştay etkinliği katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PUAN DURUMU

O G P
 1. Galatasaray

  19 +24 45
 2. Fenerbahçe

  19 +24 41
 3. Başakşehir

  19 +10 37
 4. Beşiktaş

  18 +13 35
 5. Trabzonspor

  19 +5 35
 6. Genişlet
 7. Adana Demir

  19 +17 34
 8. Konyaspor

  19 +5 27
 9. Kayserispor

  19 +1 26
 10. Alanyaspor

  19 -1 25
 11. Karagümrük

  19 +1 22
 12. MKE Ankaragücü

  19 -5 22
 13. Giresunspor

  19 -10 21
 14. Gaziantep FK

  19 -3 19
 15. Kasımpaşa

  19 -13 19
 16. Antalyaspor

  18 -8 18
 17. Sivasspor

  19 -8 18
 18. Hatayspor

  18 -18 17
 19. İstanbulspor

  19 -22 15
 20. Ümraniyespor

  19 -12 14
PUAN DURUMU

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Dolma kalem | spor günlük | gazete sağlık | elit tekno | yozgat haber