İşletmelerin Yüzde 60’ından Fazlası Sigortasız

İşletmelerin Yüzde 60’ından Fazlası Sigortasız

ABONE OL
Kasım 17, 2022 09:10
İşletmelerin Yüzde 60’ından Fazlası Sigortasız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Steel Sigorta ve Reasürans Brokerliği CEO’su Abdullah Özcan,

 

Steel Sigorta ve Reasürans Brokerliği CEO’su Abdullah Özcan, sigorta sektörünün 3. çeyrek verilere göre yüzde 13,4 gibi bir reel büyümeye imza attığını kaydederken, en yüksek büyümenin yüzde 186,94 ile yine kasko sigortalarında gerçekleştiğini söyledi. Özcan, yangın ve doğal afet sigortalarındaki reel büyümenin ise yüzde 3’lerde kaldığını bildirdi.

 

Yangın ve doğal afet sigortalarında sektörün farkındalık yaratma ve tanıtım faaliyetlerine rağmen işletmelerin sigortalılık oranının yüzde 40’larda kaldığını söyleyen Abdullah Özcan, bu sonucu doğuran sebeplerin başında bilgi eksikliği ve yüksek prim ödeme endişesinin yer aldığını ifade etti. Gelişmiş ülkelerde özellikle ekonomik kriz ortamlarında işletmelerin sigorta taleplerinde önemli artışlar yaşandığına işaret eden Özcan, Türkiye’de ise böyle bir durumda ilk vazgeçilen kalemin sigorta poliçesi olduğunu belirtti. 

 

Yangın, deprem, sel, fırtına, yer kayması, yıldırım, kira kaybı, iş durması vb. pek çok riskin sigorta şirketleri tarafından işletmelere sunulan iş yeri paket poliçeleri ile teminat altına alındığını belirten Özcan, bu poliçelerin sanıldığı gibi yüksek bütçeleri de gerektirmediğinin altını çizdi. Özcan, ortalama yıllık 2.500 TL’den başlayan fiyatlarla işletmelerin bu ürünlere kolayca erişebileceğini kaydetti. Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“İş yeri paket poliçelerinde fiyat belirlemede birçok değişkene bakılıyor. Deprem teminatı içeren poliçelerde SEDDK (Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından belirlenen deprem tarifesine uygun olarak fiyat belirleniyor. Yangın, mali sorumluluk, makine kırılması, kâr kaybı, elektronik cihaz veya ferdi kaza gibi teminatlar talep edilmesi halinde ise sigorta bedelleri göz önüne alınarak fiyatlama yapılıyor. Ayrıca sigortalının hasar geçmişi, mevcut piyasa koşulları, riskin niteliği, alınan güvenlik önlemleri gibi unsurlar da fiyatı etkiliyor. Ancak sigorta şirketleri işletme sahibi sigortalısının bütçesine uygun ve vade farksız taksitlendirme imkanlarını da içeren paketlerle olası yüksek maliyetleri bertaraf edici çözümler sunabiliyorlar”.

 

İşletmelerin iş yeri paket poliçelerinde prim tutarının yaklaşık yüzde 80’ini deprem, yaklaşık yüzde 20’lik kısmını ise yangın-hırsızlık-sel-su baskını vb. teminatların oluşturduğunu kaydeden Özcan, “Ancak sektördeki rekabet prim tutarı açısından yüksek riskler de dahil olmak üzere işletmelere pozitif yansıyabiliyor ve prim tutarları oldukça makul seviyelere düşebiliyor. Ek olarak sigortalanan işletmede yangın ve güvenlik önlemleri ne kadar fazla ise prime de aynı oranda yansıyabiliyor” dedi.  

İş yeri paket poliçelerinin pek çok büyük riski teminat altına almasının yanı sıra, sigorta sahibi işletmelere zengin bir asistans hizmeti de sunduğunu kaydeden Özcan, “Bu paketlerde ücretsiz danışmanlık ve asistans hizmetleri de bulunuyor. Çilingir, su tesisatçısı, ücretsiz ambulans, tıbbi danışmanlık, iş yeri güvenliği eğitimleri gibi çok sayıda avantajlı hizmet yer alıyor” diye konuştu.

 

Eksik sigorta çok dikkat edilmesi gereken bir konu

İşletmelerin sigorta yaptırırken eksik sigorta konusunda da çok dikkatli olmaları gerektiğini belirten Abdullah Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“İşletmelerin öncelikle bu ürün özelinde deneyime sahip acente ve brokerları tercih etmesi çok önemli. Çünkü sigortalanma aşamasında işletme muhteviyatı (makine, demirbaş, emtia ve elektronik cihazlar vb.) tam olarak sigorta şirketine beyan edilmeli. Muhteviyatı ne kadar eksik bildirirsem o kadar düşük prim öderim yaklaşımından kesinlikle uzak durulması gerekiyor. Örneğin 100 bin TL değeri olan bir makine, sigorta şirketine 10 bin TL olarak bildirilirse, bir hasar durumunda eksper makinenin değerinin eksik olduğunu, bu nedenle eksik sigorta oluştuğunu iletiyor. Bu noktada maalesef eksper, hasar ödemesi yapılmadan dosyanın kapatılması yönünde rapor hazırlıyor. Diğer taraftan makine değerinin fazla bildirilmesi ise prim tutarını yükseltiyor. Hasar olduğunda makinenin gerçek değeri ne ise o ödeniyor”.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PUAN DURUMU

O G P
 1. Fenerbahçe

  15 +29 40
 2. Galatasaray

  15 +22 40
 3. Kayserispor

  15 +7 29
 4. Trabzonspor

  15 +8 26
 5. Beşiktaş

  15 +3 26
 6. Genişlet
 7. Adana Demir

  15 +8 23
 8. Antalyaspor

  15 +5 23
 9. Kasımpaşa

  15 -4 21
 10. Ç. Rizespor

  14 -5 21
 11. Hatayspor

  15 +2 18
 12. Karagümrük

  15 +4 17
 13. MKE Ankaragücü

  14 0 17
 14. Başakşehir

  15 -5 15
 15. Sivasspor

  14 -7 15
 16. Gaziantep FK

  15 -10 15
 17. Konyaspor

  14 -5 14
 18. Samsunspor

  15 -8 14
 19. Alanyaspor

  15 -11 14
 20. Pendikspor

  15 -17 13
 21. İstanbulspor

  15 -16 8
PUAN DURUMU

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Dolma kalem | spor günlük | gazete sağlık | elit tekno | yozgat haber