Karabağlı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ile Görüştü

Karabağlı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ile Görüştü

ABONE OL
Temmuz 29, 2022 09:40
Karabağlı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ile Görüştü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

EBSO Meclisinin Temmuz ayı bileşiminde söz alarak çip krizini ve atılması gereken adımları gündeme getiren EBSO Meclis Üyesi ve Elektronik Bileşenleri ve ÖLÇME CİHAZLARI SANAYİ MESLEK Komitesi Başkanı Mustafa KARABAĞLI, konuyu ESİAD  Yönetim Kurulu Başkanı olarak ESİAD heyetiyle birlikte yaptığı ziyarette Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Çetin Ali DÖNMEZ’e sundu.

 

EBSO’nun yeni dönem seçimlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı için adaylığını açıklayan   ve EBSO Meclisinde yaptığı konuşmada küresel çip krizinin sanayicilerin en önemli sorunu haline geldiğini ifade eden Mustafa KARABAĞLI, ESİAD heyetiyle birlikte 27 Temmuz 2022 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında Sayın DÖNMEZ ile bir araya gelerek fabrikaların çip krizine bağlı olarak kapasitelerinin altında çalıştığını, üretimde termin sürelerinin uzadığını, Türkiye’nin yarı iletken konusunda vakit kaybetmeden gerekli adımları atması gerektiğini ifade etti.

 

“Gün bugündür, devlet ile özel sektör arasında tesis edilecek güçlü bir işbirliği ile, üniversiteleri, Odaları, sivil toplum kuruluşlarını da işin içine dahil ederek, topyekün harekete geçebiliriz. Bu konuyu ülke sanayimizin geleceği olarak nitelendiriyoruz. İzmir bu anlamda başı çekebilecek kapasiteye ve inanca sahip, sanayi alt yapısıyla, yetişmiş insan gücüyle, üniversite ve araştırma merkezleriyle bu hamleyi başlatmaya hazır” diyerek görüşlerini ortaya koyan KARABAĞLI, EBSO Meclisinde yaptığı konuşmaya da atıfta bulunarak, EBSO bünyesinde bu konuya özel bir çalışma grubu kurulması yönünde öneride bulunduğunu Sayın DÖNMEZ’e aktardı.

 

Mustafa KARABAĞLI, EBSO Meclis toplantısında yaptığı konuşmada; Covid 19 kriziyle birlikte değişen eğitim, çalışma ve yaşam koşullarına bağlı olarak teknolojik ürün ihtiyacındaki artışın çip üretiminde yetersizliği ve talebin karşılanamamasını beraberinde getirdiğini, çip üretimi ve tüketimi bakımından dünyada ilk sıralarda yer alan Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşlarının sorunun iyice tırmanmasına neden olduğunu, Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte hammadde savaşlarının da ortaya çıktığını ifade etmişti. Savunma sanayinden tıbbi cihazlara, otomotivden bilişim teknolojilerine, cep telefonlarından günlük hayatımızdaki küçük ev aletlerine kadar çok çeşitli üretim alanlarının bu krizden etkilendiğini vurgulayan KARABAĞLI, konuşmasının devamında “Türkiye çip üretimine odaklanarak önemli bir hamle yapabilir. Bu anlamda İzmir çok değerli bir lokasyona ve kapasiteye sahip, güçlerimizi birleştirerek, üniversitelerimizi, araştırma merkezlerimizi bu birlikteliğe dahil ederek, daha fazla gecikmeden bir başlangıç yapabiliriz” ifadeleriyle dikkatleri çekmiş ve konuyu ilgili resmi makamlara taşıyacaklarını belirtmişti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Dolma kalem