Ahmet Köse

Ahmet Köse


Hızlı tren projelerinde gelinen son nokta

10 Aralık 2019 - 15:08

Hızlı Tren Projelerinin durumunu değerlendiren konuya vakıf bir dostumun yazısını buradan paylaşıyorum. Hızlı Tren Projeleri ülkemiz için yapılmakta olan toplu taşımacılık hususunda yapılmış en önemli projelerdir. Ekonomiye kazandıracağı ivme ve hareket ciddi kazanımlar olarak ülkemiz ekonomisine geri döneceği günleri beklemektedir. bu konuda yapılan son araştırmayı kaleme alan Makine mühendisi dostumuza teşekkür ediyoruz. 

HIZLI TREN PROJELERİ HANGİLERİ? 

Halen devam eden dört adet hızlı tren projesi bulunmaktadır.

Ankara-Sivas hızlı tren projesi

Bursa hızlı tren projesi

Konya-Karaman hızlı tren projesi

İzmir hızlı tren projesi. 

İzmir hızlı tren projesi hariç diğer üç hızlı tren projesinin planlanan bitiş tarihleri 2015 yılı olup, biten proje bulunmamaktadır. Daha önce TCDD internet sitesinde projelerin ilerlemesi hakkında bilgi veren başlık kaldırılmıştır.

Hızlı tren yapımı sebebi ile Konya-Karaman ve Ankara-Sivas arasında işletilen demiryolu taşımacılığı tamamen durdurulmuştur.

PROJELER NE ZAMAN BİTECEK? 

Ankara-Sivas

İlk Açıklama : Ankara-Sivas demiryolu çalışması için dönemin ulaştırma Bakanı Binali yıldırım 2010 yılında  “Gecikme yok 2015 yılında hızlı tren seferleri başlayacak” açıklamasında bulunmuştu.

Son Durum: Ankara Sivas hızlı tren projesi için yapılan en son açıklamada 2020 yılı ikinci çeyreği hedef olarak gösterildi. 

Bursa-Yenişehir

İlk Açıklama : Ekim 2012  Ak Parti Milletvekili Mustafa Öztürk,  2,5 yılda Tamamlanacak

Bursa'nın 58 yıllık tren özleminin Bandırma-Bursa-Osmaneli arası yapımı devam eden hızlı tren projesiyle sona erdiğini söyleyen Mustafa Öztürk, 2.5 yılda tamamlanması öngörülen hattın hizmete girmesiyle Bursa-İstanbul arası hızlı trenle seyahat 2 saat 15 dakika, Bursa-Ankara arası ise 2 saat 10 dakika olacağını hatırlattı. Hızlı tren projesinin ilerlemediği yönündeki iddialara da sert çıkan Öztürk, "projenin gidişatı ile ilgili bilgiler gayet açık ve net bir şekilde elimize ulaşıyor. Hızlı tren hızla Bursa'ya geliyor. Bursa bu projeyle çağ atlayacak" diye konuştu.

Son Durum: 2019 tarihinde Cahit Turhan tarafından yapılan açıklama “Bursa-Yenişehir kesiminde 2022'de test sürüşlerine başlanması ve 2023'te projenin tamamlanması hedefleniyor. Bursa-Osmaneli HT Projesi tamamlandığında hem Ankara-Bursa hem de Bursa-İstanbul hattında ulaşım yaklaşık 2 saat 15 dakika olacak."

Konya-Karaman

İlk Açıklama : Konya-Karaman Hızlı tren hattının ihalesi ilk olarak 2012 Aralık da yapılacaktı. Sonra İhale Ocak ayına ertelendi. En son 11 Mart 2013 de ihale yapılabildi. Sonuçlanması ise neredeyse 1 yıl sürdü. 

İşin teslim süresi 1200 gün yani 3,5 yıl. İhale olduğu zamanlarda hattın 2016 da açılacağı söyleniyordu.

 

Son Durum: Ekim  2019 tarihinde Bakan Turhan, yaptığı açıklamaya göre 

"Bu hatta 2020'de sinyalizasyon çalışmalarının tamamlanarak, saatte 200 kilometre hızla gidecek HT işletmeciliğine geçilmesi planlanıyor.

HIZLI TREN İÇİN BİLET BULMAK NİYE ZOR ?

İstanbul Ankara arasında karşılıklı 16 sefer yapan hızlı tren sefer başına 410 kişi taşımaktadır. Hızlı tren ile günlük yaklaşık 6.500 kişi taşınabilmektedir. Ankara İstanbul arasında (5 yıl önce)  günlük yolcu potansiyeli 85.000 kişi olarak açıklanmış idi. Yani halen hızlı tren ile mevcut yolcu potansiyelinin yüzde 10 bile taşınamıyor. Güzergah üzerinde bulunan illerden bilet bulmak daha zor. Hızlı tren sebebi ile kapatılan birçok tren istasyonu halen çalıştırılmıyor. Köyden kente göçü engellemek için ilçelerde yaşayan vatandaşların hızlı ve güvenli ulaşımını sağlamak gerekir iken mevcut tren istasyonlarını kapatmak nasıl bir düşüncedir?

Sonuç: 

1-)Hızlı projelerinde 5 yıllık gecikme olmuştur. Bitiş tarihleri ile ilgili kesinlik yoktur. 

2-) Hızlı tren projesi çalışması sebebi ile mevcut bölgesel tren seferleri kaldırılmıştır. 3-)Sanayiciler için çok önemli olan yük taşımacılığı ile ilgili plan ve açıklama yapılmamıştır. Yük taşıma maliyetlerinin düşürülmesi için Organize Sanayi Bölgeleri –Liman ve Maden yatakları – Sanayi bölgeleri demiryolu bağlantıları ile ilgili strateji yoktur. 

4-) Haydarpaşa Limanının faaliyette olan demiryolu bağlantısı da yok edilmiş olup, bu limandan taşımacılık karayolu ile yapılmaya devam etmektedir. Karayolu taşımacılığı İstanbul ve Kocaeli ilinde karayolu trafiğinin artmasına, araç eksoz gazları sebebi ile çevre kirliliğine sebep olmaktadır.

5-) Yolcu talebi olmasına rağmen Adapazarı- Pendik ve Kapıkule-Halkalı arasında çalışan tren sefer sayıları artırılmamaktadır. Bölgesel tren sefer birçok yerde sadece tek sefer yapılmaktadır. 

 NOT: Bu araştırma ile Hızlı Tren konusunda gelinen son noktayı bu yazı ile daha net olarak anlayabilmekteyiz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum