Ahmet Köse

Ahmet Köse


KONYA KARAMAN HIZLI TREN PROJESİ NE OLDU

18 Aralık 2019 - 12:43

Konu ile araştıra yapan bir mühendisin notlarını bu yazımızda paylaşıyoruz.

 

İLK GECİKME İHALE AŞAMASINDA OLDU

 Konya-Karaman Hızlı tren hattının ihalesi ilk olarak 2012 Aralık da yapılacaktı. Sonra İhale Ocak ayına ertelendi. En son 11 Mart 2013 de ihale yapılabildi. Sonuçlanması ise neredeyse 1 yıl sürdü. 

 

İşin teslim süresi 1200 gün yani 3,5 yıl. İhale olduğu zamanlarda hattın 2016 da açılacağı söyleniyordu


Karaman Valisinin 22/02/2014 açıklaması;

Karaman-Konya arası mevcut tek hattın çift hatta dönüştürülmesi için hazırlanan proje bedelinin 235 milyon 25 bin 754 lira olduğunu belirten Koca, “17 Şubat 2014 tarihinde verilen projenin öngörülen bitim süresi 40 aydır. Çalışmalar Karaman’dan başladı ve hızla devam ediyor” dedi.

 

Ağustos 2014 Ulaştırma Balanı Açıklaması;

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yapımı devam eden Karaman- Konya arası hızlı tren seferlerinin proje bitim tarihi olan 2017 yılından önce önümüzdeki yıldan itibaren başlayacağını söyledi.
Elvan: 'Konya-Karaman hızlı tren seferi 2015'te başlayacak'

 

 

MEVCUT DEMİRYOLU DA VATANDAŞIN ELİNDEN GİTTİ.

 

Mevcut demiryolu faaliyetleri 2014 yılından beri durduruldu. 

16 Mayıs 2015
Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Adayı Lütfi Elvan, katıldığı bir televizyon programında, ulaştırma projelerini anlattı.
Hızlı trenle ilgili Güneydoğulu vatandaşlara müjde veren Elvan "Konya'dan Karaman'a kadar olan hızlı tren projesini yapıyoruz, bu yıl sonu itibarıyla bitireceğiz. Karaman'dan Mersin'e iniyoruz ki, bunun da yapım çalışmalarına başladık. Mersin'den Adana'ya, Adana'dan Gaziantep'e, oradan da Şanlıurfa'ya olan kesimin ihalesine seçimden sonra çıkacağız. Hedefimiz Habur Sınır Kapısı'na kadar uzanmak.  

Ekim 2016  

Karaman-Konya Hızlı Tren Hattının Elektrifikasyon Sisteminin Temeli Atıldı :

Karaman-Konya hızlı teren hattının elektrifikasyon sisteminin temeli düzenlenen törenle atıldı.

Karaman Tren Garı’nda düzenlenen temel atma törenine Karaman Valisi Süleyman Tapsız, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) Adana 6. Bölge Müdürü Mustafa Çopur, AK Parti Karaman İl Başkanı Nazmi Ünlü ile daire müdürleri ve davetliler katıldı. TCDD Adana 6. Bölge Müdürü Mustafa Çopur’un hızlı teren hattında yapılacak olan elektrifikasyon sisteminin çalışması hakkında kısa bilgi vermesinin ardından temel atma törenine geçildi. Kesilen kurban ve yapılan duanın ardından 600 günde tamamlanması beklenilen elektrifikasyonun temeli protokol üyeleri tarafından atıldı.

 

Temmuz 2017

Hızlı tren çalışmalarını da değinen Elvan, “Konya ile Karaman arasındaki tüm altyapı çalışmaları bitti. Sadece elektrik ve sinyalizasyon işlerini 2018 yılı mart ayı gibi tamamlayıp açacağız.


Mart 2018 

 

Karaman-Konya hızlı tren hattının test sürüşü yerel basında da yer almış. Buna göre; Haziran ayında elektrik işleri bitirilecek ve Eylül ayında da test sürüşlerine başlanacak, 2-2,5 aylık test sürüsü sonrasında hizmete alınacakmış. Ayrıca, Konya-Karaman arasının 40 dk, Konya-Ankara arasının 90 dk. olmak üzere toplam 130 dk.da yani 2 saat 10 dk.da Karaman'dan Ankara'ya ulaşılabilecek...
Tahminim bu hattın açılması 2018/Kasım-Aralık ayını bulacak ve yolculuk süresi de Karaman-Ankara için 2,5 saat olacaktır.

 


Ekim 2019

 

Turhan, "Bu hatta 2020'de sinyalizasyon çalışmalarının tamamlanarak, saatte 200 kilometre hızla gidecek HT işletmeciliğine geçilmesi planlanıyor. Projenin tamamlanmasıyla Konya-Karaman hattındaki seyahat süresi 1 saat 13 dakikadan 40 dakikaya düşecek." diye konuştu.
 

Halen ülkemizde demiryolu yolcu ve yük taşıma oranı tüm taşıma sistemleri içinde payı yüzde 5 in altındadır.

TCDD resmi sitesinde projenin ilerlemesi hakkında bilgi alınamamaktadır.

 

2015 yılından beri açılması beklenen hattın açılmaması üzücüdür.

 

Bu hat üzerinde yük taşımacılığı yapılıp yapılmayacağı ile ilgili resmi açıklama yoktur.

Organize Sanayi bölgelerinin demiryolu hatlarının bağlanması sanayici için önemlidir.

Nakliye maliyetlerinin demiryolu taşımacılığı yapılarak düşürülmesi sanayicinin rekabet gücünü artıracaktır. 


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum