Ahmet Köse

Ahmet Köse


Sakarya'da Metro Sistemleri düşünülmeli.

29 Ekim 2019 - 15:45

Artan Nüfus ile birlikte sorunlarda artıyor, Bayramlarda il ve ilçe merkezlerinde trafik adeta arap saçına dönüp kitleniyor.

Bugün bu halde ise yârin yeni yollar, araçlara yeni güzergahlar ikame edilmedikçe sorunlar daha da artıp içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

Bu konuda kendini en iyi geliştirmiş olan Japonya katlı yollar yaparak şimdilik bu sorunu aşmış durumda, ama ileride onlarda yeni planlar yapmak zorunluluğunu artan nüfus ile birlikte hissedecekler kanaatindeyim, benim burada ön görüm günlük yaşantımızda toplu taşımacılığını geliştirerek sorunu çözmek anlayışında olmam.

Bunun en iyi örneği Japonya da ve Fransa da var, Saatte 580 kilometrelere çıkan hızlı trenlerle Ankara İstanbul Arasını neredeyse 1 saate düşürebilmek mümkün, oysaki İstanbul’dan Ankara’ya Gitmek isteyen bir vatandaş sadece 1 saate yakın zamanı İstanbul boğaz köprüsünden çıkamadan kaybediyor, Halbuki varılacak olan yer Ankara, böyle bir sistem kurulsa bin kişiye yakın insanın, Ankara ya bir saate yakın bir zamanda varması ekonomik olarak tartışılamayacak kazanımlar ortaya çıkması teorik olarak mümkündür, asıl konu olayın uzun vadede köklü sistemlere oturtulması, bizim ülke olarak başkalarından akıl alarak bu işleri yapmak değil, kendi sorunlarımıza uygun çözümler üretmek geleceğimizi şimdiden görmek olacaktır.

Mimari açıdan şehirleşme yapımız eski köklere dayandığından, uygun yolların yapılmasına müsade etmeyen tarihi binaların engeline takılmaktadır, buda karmaşık bir tablo karşımıza çıkardığı için sorunlar uzun vadede bile çözülecek gibi gözükmemektedir.

Burada toplu taşımacılığın ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkımaktadır, bizim ülke olarak olarak raylı sistemlere geçip küçük çaplı metrolar ile geleceği şimdiden inşa etmemiz lazım. Örneğin Hendek İçin düşünürsek Hendek Merkez den Hastaneye kuracağımız küçük çaplı bir metro sistemi Hendek’in uzun vadede ulaşım sorununu önemli ölçüde çözecektir, böyle bir sistem elektrikle çalışacağı için maliyetler son derece düşük olacaktır. Aynı sistemler Adapazarı Merkez Karaman hattı gibi yerlere de düşünebilirsiniz. Her gün binlerce insanı bu hatlarda taşıyarak ülke ekonomisine ve zaman kaybına dur demek çok akıllıca olacaktır.

Belki bu gün için hadi ordan sende bu kadar araç dolmuş otobüsler var diyeniniz olacaktır, lakin uzun vadede bu yükü taşıyacak yollar olmayınca, park sorunu, artı trafik tehlikelerinden ortaya çıkan can kayıplarını da düşünmemiz gerektiğini, şimdiden bunun önlemini almamızın bunu idrak etmemiz, hem bizim, hem de ülkemizin saadetine olacağını anlamamız gerekir..

Teknolojiyi önde götüren Japonya ve Fransa 580 kilometre hızında hızlı trenleri şimdiden kullanırken, bizim için son derece müsait ortama sahip Hendek, Akyazı, Sakarya, İzmit hattında en azından küçük çaplı ihtiyacları karşılayacak ölçülerde metrolar ile toplu taşımacılık düşünülmemesi ülke olarak çok önemli bir kaybımızdır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum