Atakey İlk Yarı Bilançosunu Açıkladı

Atakey İlk Yarı Bilançosunu Açıkladı

ABONE OL
Ağustos 10, 2023 10:01
Atakey İlk Yarı Bilançosunu Açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Temmuz ayında halka açılan Türkiye’nin en büyük patates işleyicilerinden Atakey, bu yılın ilk yarısına ilişkin bilançosunu açıkladı. Şirket 2023 yılının ilk altı ayında 112.982.014 TL net dönem kârı elde ederken, satışlarını ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 110 artışla 778.390.366 TL’ye çıkardı.

Dünyanın dev restoran operatörlerinden biri olan TFI TAB Gıda Yatırımları çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük patates işleyicilerinden Atakey, bu yılın ilk yarısına ilişkin bilançosunu açıkladı. Buna göre 2023 yılının ilk yarısında 130.311.012 TL vergi öncesi kar elde eden Atakey, geçen yılın aynı dönemine göre %89 artış gösterdi. Satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 110 artışla, 778.390.366 TL oldu. 

Yılın ilk yarısında bir defaya mahsus deprem vergisi ve matrah artırımından etkilenmesine rağmen, Atakey net dönem karını artırarak 112.982.014 TL olarak gerçekleştirdi. Bununla birlikte, Ocak- Temmuz ayları arasında ihracatta kısıtlamalar olmasına rağmen bütçenin üzerinde satış ve FAVÖK üretti.  2023 Temmuz ayında yaşanan finansal kısıtlamaların gevşetilmesi ve yılın ikinci yarısına yönelik hedefleri doğrultusunda Atakey’in başarılı bir performans sergilemesi bekleniyor.

Geçtiğimiz ay yüzde 20,34’ü halka açılan ve 1,1 milyar TL halka arz büyüklüğüne ulaşan Atakey, 2023 yılının ilk altı aylık dönemine ilişkin bilançosunu açıkladı. Yılın ilk yarısına ilişkin değerlendirmede bulunan Atakey Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Cansu, “Başarılı halka arzımız sonrası hızlandırdığımız yatırım çalışmalarımız ve güçlenen finansal yapımızla büyümeye devam ediyoruz. Yaşanan ekonomik ve jeopolitik birtakım risklere rağmen, Atakey olarak sürdürülebilir bir üretim modeli ile bu yılın ilk altı ayında da iyi bir performans sergiledik. Avrupa’nın büyük donuk patates işleyicilerinden biri olarak, tohumdan tarlaya, tarladan sofraya değer zinciri yaratarak sürdürülebilir üretim modelimizle değer yaratmaya devam ediyoruz. Çatısı altında yer aldığımız TFI TAB Gıda restoranlarına ve sektöre verdiğimiz ürünlerin yanı sıra Çin, Brezilya, Güney Kore, Bulgaristan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti gibi ülkelere ihracat gerçekleştiriyoruz.

Şirketimizi Borsa İstanbul’da halka açarak yatırımcılarla birlikte daha güçlü bir büyümeyi ve geleceğe daha emin adımlarla ilerlemeyi hedefledik. Şirket olarak büyüme yolculuğumuzu bize inanan, güvenen yatırımcılarımızla birlikte sürdürmeye kararlıyız. Bu vesile ile tüm yatırımcılarımıza Şirketimize ve vizyonumuza gösterdikleri güven, ilgi ve alaka içinde tekrar çok teşekkür ederiz. Hedefimiz doğrultusunda global arenada büyümeye ve yeni yatırımlarımızla daha da güçlü başarılar elde etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Yılda 90.000 ton kaplamalı dondurulmuş parmak patates üretim kapasitesine sahip

Atakey Afyonkarahisar’ın Susuz Belediyesi’nde yer alan üretim tesisi ile 2014 yılı Şubat ayının başında üretim operasyonlarına başladı. TFI TAB Gıda Yatırımları bünyesindeki restoranların patates kızartması talebini karşılayan Şirket, üçüncü taraflar için de ürün tedarik ediyor, dondurulmuş, şoklanmış, kızartmalık patates ihraç ediyor. Atakey’in patates üretim tesisi, 168.000 metrekarelik toplam yüz ölçüme ve yılda 90.000 ton kaplamalı dondurulmuş parmak patates üretim kapasitesine sahip. Aynı zamanda Atakey’in, 7.500 m² Tohum Deposu, 30.000 m² Hammadde Deposu ve 15.000 m² Soğuk Hava Deposu bulunuyor. Sezonda yaklaşık 40.000 dönümlük zirai alanda yaklaşık 350 çiftçi ile 23 farklı şehirde hasat yapılıyor. Patates ürünlerinin kaynağında tutarlılık ve kalite sağlamak amacıyla Şirket, anlaşmalı çiftçilere tohum, gübre ve ilaç gibi gerekli diğer zirai ürünleri temin ediyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PUAN DURUMU

O G P

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Medyagar.com - Her hakkı Saklıdır.