Teknoloji girişimi Size&Me globale açılıyor

Teknoloji girişimi Size&Me globale açılıyor

ABONE OL
Temmuz 25, 2023 12:40
Teknoloji girişimi Size&Me globale açılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Online giyim alışverişindeki iade problemini çözmek üzere yapay zeka üreten yüksek teknoloji girişimi Size&Me, fonbulucu platformunda ikinci kez yatırım turuna çıktı. Metaverse dünyasına öncülük edecek avatar oluşturma ve giydirme konseptlerini temel alan girişim, 2022 yılındaki ilk yatırım turunu başarıyla sonuçlandırarak 2,9 milyon TL fon toplamıştı. İkinci yatırım turunda şirket paylarının %7’sinin arzıyla 5,2 milyon TL fon talep eden Size&Me, 25 Ağustos 2023’e kadar paya dayalı kitle fonlama kampanyasını sürdürecek. Girişim şirketi, turu başarıyla tamamladığı taktirde globalleşme açılımını hızlandıracak.

Online giyim alışverişinde beden uyumsuzlukları nedeniyle gerçekleşen iadeleri minimize etmek için farklı yapay zekâ çözümleri geliştiren Size&Me, paya dayalı kitle fonlama turuna çıkarak yatırımcılarla buluştu.  2021 yılında 1 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım alarak şirketleşen, 2022 yılında fonbulucu platformundaki ilk kampanyasıyla 2,9 milyon TL fona ulaşan Size&Me, yeni ürün geliştirmelerini tamamlamış, tur öncesi 50 bin olan kullanıcı sayısını 1 milyona taşımış, iş birliği kurduğu markaları 8’den 18’e yükseltmiş ve iade ortalamasını %40’tan %75’e düşürmüştü. İade oranlarını düşürerek ambalaj atıklarının azalmasına da katkıda bulunan girişim, deneme kabinlerini günümüz yüksek teknolojisi ve yapay zekâ çözümleriyle birleştirerek hem sürdürülebilir hem de karşılıklı kâra dayanan bir değer önerisi sunuyor.

İlk yatırım turu sonrası New York iştirakini açan girişim, globalleşme açılımını hızlandırmak üzere fonbulucu platformundaki ikinci yatırım turunda şirket paylarının %7’sinin yatırımcılara arzı yoluyla 5,2 milyon TL fona ulaşmaya çalışacak. Yatırım turunun başarılı olması halinde, elde edeceği en az 5 milyon TL fonu sermayeye ilave edeceğini açıklayan şirket, bu yolla ilk yatırım turuna katılan yatırımcıların yaklaşık %193 oranında bedelsiz pay elde etmesini sağlayacak. Size&Me ayrıca yatırım turunun başlama tarihi olan 25 Temmuz 2023 Salı günü saat 10.00 itibari ile 10 iş günü içerisinde EFT veya kredi kartı ile yatırım yapan eski ve yeni yatırımcılara %30 fazladan pay verecek.

“Hızla büyüyen bir sektörün en kritik problemlerini çözüyoruz”

Hizmetleri hakkında bilgi veren Size&Me Kurucu Ortağı ve CEO’su Ataberk Taçar,  “Size&Me olarak maksimum doğruluk oranı ve müşteri memnuniyetini hedef alan, online giyim alışverişi pazarında yer alan firmaların beden uyumsuzluğundan kaynaklanan iadelerini minimize etmeyi hedefleyen bir ileri teknoloji şirketiyiz. Firma müşterileri online alışverişlerde farklı markalarda, farklı koleksiyonlarda ve farklı ürün çeşitlerinde bedenini mağazalara ve deneme kabinlerine gitmeden güvenilir ve doğru bir şekilde öğrenebilirse satın alma eğilimi artıyor. Aynı zamanda doğru bedenle alınan ürünler, iadelerin en büyük sebebi olan beden uyumsuzluğu sebebiyle iade edilmiyor ve  düşen iadeler operasyonel masrafları büyük oranda düşürüyor. Diğer yandan iade sonrası yeni ürün alındığında hızlı gönderim sağlanabilmesi ve stok sorunu yaşanmaması için firmalar tarafından üretilen fazla ürünlerin üretimi esnasında israf edilen doğal kaynakların korunabilmesi dünyamızın geleceği için büyük önem arz ediyor. Zira iade gelen ve gelmeyen ürün arasında iki katlık bir karbon salınımı farkı bulunuyor. Geliştirmiş olduğumuz sanal deneme kabini teknolojilerimizle günümüzün en hızlı büyüyen sektörlerden birinin en kritik problemlerini çözüyoruz ve doğal kaynaklarımızı da koruma altına alıyoruz” dedi.

Uzun vadeli hedef global exit

Yatırım turu sonrasındaki hedefleri hakkında da konuşan Ataberk Taçar, Türkiye’de yapılan anlaşmalar ve toplanan veriler doğrultusunda ilk global adımı atarak Amerika’nın New York eyaletinde iştiraklerini kurduklarını belirtti. Taçar, kısa vadede Amerika’da en az 10 müşteri ve beş satış partneri edinimiyle gelen yeni satışlarla 1 milyon olan farklı kullanıcı sayısını 7,5 milyona yükseltip, bu kullanıcılarla 2,5 milyar olan ölçüm sayısını 10 milyara taşımayı planladıklarını sözlerine ekledi. Ataberk Taçar, düşürülen total iade ortalamasını %10’dan %25’e, kullanım oranını %30’dan %50’ye, Size&Me’nin önerdiği bedenin satın alınma yüzdesini %80’den %95’e taşımayı hedeflediklerini de ifade etti.

Girişim şirketi orta vadede, gerçekleştirilmesi beklenen satışlar ve yeni müşterilerin yanında daha fazla hacim oluşturmak için sadece online giyim alışverişinde değil, operasyonel gelişmeyle birlikte fiziki mağazacılıkta da Size&Me’yi devreye sokmayı amaçlıyor. Operasyonel gelişme için Amerika’da Seri A yatırımı planlayan girişim şirketi; uzun vadede son kullanıcıların renk, kumaş tipi, ürün grubu gibi değişkenlerle ürün beğenmek, uygun bedeni bulmak, bütçeye uygun alışveriş yapabilmek gibi problemlerini çözmek üzere yapay zeka tabanlı yeni bir pazaryeri modeli yaratacak. Uzun vade Amerika’da operasyon göstermeye başlamış yerli girişimler arasında en büyük stratejik partnerliklere imza atan şirketlerden olmak ve global exit yapmak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PUAN DURUMU

O G P

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Medyagar.com - Her hakkı Saklıdır.