Tosyalı Holding sürdürülebilirlik raporunu yayımladı

Tosyalı Holding sürdürülebilirlik raporunu yayımladı

ABONE OL
Temmuz 25, 2023 12:40
Tosyalı Holding sürdürülebilirlik raporunu yayımladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tosyalı Holding, Türkiye’nin global çelik üreticisi olarak sürdürülebilirlik odaklı değişim ve dönüşüm hareketiyle, dünyada ilk ve en büyük yeşil çelik üretimi projelerini hayata geçirmeye devam ediyor. Katma değerli yeşil çelik üretimi için dünya çapında milyarlarca dolarlık yeni tesis yatırımları yapan Tosyalı Holding, hayata geçirdiği güneş enerjisi ve üretimde hidrojen kullanımına yönelik projeleriyle dünyada ilklere imza atıyor. Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “Sürdürülebilirlik stratejisini ve yol haritamızı uzman kuruluşlarla çalışarak; tüm paydaşların katılımı ve uluslararası standartlar ve küresel endeksleri de dikkate alarak hazırladık. GRI standartlarına uygun olarak sürdürülebilirlik raporumuzu da yayınladık. Çelik gibi küresel sanayinin en önemli sektörlerinden birinde tamamen yeşil çelik üretimi odaklı devasa yatırımlar yapıyoruz. Mevcut tesislerimizi karbonsuz çelik üretecek şekilde baştan sona yeniliyoruz. 120 milyon dolarlık yatırım bedeli ile dünyanın en büyük yatırım bedeline sahip, 235 MW kurulu güce sahip güneş enerji santrali projesini gerçekleştiriyoruz. 2025 yılı itibarıyla; planladığımız GES yatırımlarıyla öz üretimimizden temin ettiğimiz elektrik, toplam elektrik kullanımımızın %50’sini oluşturacak. Başlattığımız çalışmalarla üretimde sıfır karbon salımı olan %100 hidrojen kullanımına geçerek bu konuda dünyada sayılı şirketler arasında yer alacağız. Sürdürülebilir Yaşam için Tosyalı diyerek çıktığımız uzun soluklu yolculukta yeşil çelik üretimi ile ilklere imza atıp tüm dünyaya iyi örnekler ihraç ederek herkese ilham vermek için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi. 

Türkiye’nin global çelik üreticisi Tosyalı Holding, 3 kıtada sayıları 40’a yaklaşan tesis ve yaklaşık 15 bin çalışanıyla başlattığı sürdürülebilirlik odaklı değişim ve dönüşüm hareketiyle dünyada örnek alınan ve takip edilen gruplardan biri olmaya devam ediyor.

Sürdürülebilirliğe uzun yıllardır yatırım yapan Tosyalı Holding, dünyanın ilk ve en büyük yeşil çelik üretimi odaklı projelerini hayata geçirmeye devam ediyor. Son birkaç yılda teknoloji, inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarıyla 100’den fazla sürdürülebilirlik projesi gerçekleştiren Tosyalı Holding, bu çalışmalarıyla çelik fabrikasının karbon salımını %30 azaltmış durumda. 

Nitelikli ve yeşil çelik üretimi için milyarlarca dolarlık dünya çapında yeni tesis yatırımları yapan Tosyalı Holding, hayata geçirdiği güneş enerjisi ve üretimde hidrojen kullanımına yönelik projeleriyle dünyada ilklere imza atıyor.

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı: “Sürdürülebilirlik bisiklet kullanmaya benzer, ancak pedal çevirerek yolculuğunuza devam edersiniz ”

 Demir-çelik sektörünün küresel olarak çok kritik sektörlerden biri olduğuna ve burada yapılacak sürdürülebilirlik yatırımlarının önemli maliyetleri olmasına rağmen büyük bir değişimi de tetikleyebileceğine vurgu yapan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “Demir-çelik hayatımızın her noktasında bizimle. Binalarımızda, otomobillerimizde, kullandığımız beyaz-eşya, elektronik ve daha birçok araç gereçte, alt yapı ve üst yapıda. O yüzden diyoruz ki ‘biz değişirsek dünya değişir.’ Bu bilinçle ve üzerimizdeki sorumluluğun farkında olarak Tosyalı Holding’de ana gündemimizi uzun süre önce sürdürülebilirlik olarak belirledik. Önümüzdeki 5 yılda da ana gündemimiz sürdürülebilirlik olacak. Sektörümüz yapısı itibarıyla küresel ekonominin sürükleyici güçlerinden biri. O yüzden çelik sektöründeki değişimler tüm sektörleri etkilediği gibi, aynı zamanda bu değişimin maliyeti de diğer sektörlerle karşılaştırılmayacak kadar yüksek. Belki bazı sektörlerde birkaç şeyi değiştirerek sürdürülebilirlik yolunda önemli sonuçlar elde edebilirsiniz, ama bizim sektörümüz için sürdürülebilirlik uçtan uca olmak durumunda. Evet bunun maliyeti çok yüksek ama sonuçları da farklı sektörlere iyi örnek olacak kadar büyük. O yüzden bizim değişimimiz dünyayı da değiştirecek ve sürdürülebilirliği kalıcı hale getirecek diye düşünüyorum. Ben bizim sektör için sürdürülebilirliği bisiklet kullanmaya benzetiyorum. Ancak pedal çevirerek dengede kalabilir ve yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Dur kalk ile ya da dışarıdan birisinin sizi itmesi ile ilerleyemezsiniz. O yüzden biz son 4-5 yılda sürdürülebilirliğin bizi nereye götürebileceğini görmüş bir şirket olarak sürdürülebilirliğin gönüllüsüyüz diyebilirim. Bunu bir iş olarak ya da yapmak zorunda olduğumuz bir şey olarak görmüyoruz. Sürdürülebilir yaşam ve daha iyi bir gelecek için bunun gönüllüsüyüz.” 

 

Sürdürülebilirliği üç farklı etki alanı altında yönetiyor

Bir süre önce GRI standartlarına uygun olarak sürdürülebilirlik raporunu da yayınlayan Tosyalı Holding, sürdürülebilirlik stratejisini ve yol haritasını uzman kuruluşlarla çalışarak; tüm paydaşların katılımı ve uluslararası standartlar ve küresel endeksleri de dikkate alarak hazırlamış durumda. Tosyalı Holding, bu çalışmalar sonucunda sürdürülebilirlik konularını “Karbonsuz Çelik”, “Sorumlu Ekosistem Yönetimi” ve “İşin Geleceği” olmak üzere üç farklı etki alanı altında yönetiyor. 

 

En düşük karbon ayak izine sahip üreticilerden biri olduğunu belgelendirdi

Tosyalı Holding üretim süreçlerinin sürdürülebilirlik odaklı olarak dönüştürülmesinden üretimde temiz enerji kaynaklarının kullanımına kadar birçok çalışma yapıyor. Fosil yakıtlara alternatif olarak güneş enerjisi ve karbon salımı sıfır olan hidrojenin kullanımına yönelik faaliyetlerine devam ediyor. Bir süre önce, kullandığı elektriğin yenilenebilir kaynaklardan üretildiğini Uluslararası I-REC Sertifikasını (Yeşil Enerji Sertifikası) alarak belgelendirdi. Bununla birlikte sıcak haddelenmiş sac, ERW ve Spiral tesislerinde, ürün bazlı EPD (Çevresel Ürün Beyanı) belgelerini alan Tosyalı, en düşük karbon ayak izine sahip üreticilerden biri olduğunu da belgelendirdi. 

 

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı: “Dünyanın en büyük çatı üzeri GES projesine sahip bir şirket olarak kullandığımız elektriğin %50’sini kendimiz üreteceğiz.”

 

Yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarına dayalı bir üretime odaklandıklarını ve uzun vadede fosil yakıtların hiç kullanılmadığı bir yapı kurmayı amaçladıklarını dile getiren Fuat Tosyalı, “Güneş enerjisine uzun süredir yatırım yapıyoruz. Geçen yıl başlattığımız Tosyalı GES projemizle, aynı anda tüm tesislerimizde gerçekleştirdiğimiz yatırımla toplam 235 MW kurulu güce ulaştık. Ayrıca çatı üzerindeki santrallerimizle de dünyanın en büyük çatı üzeri GES’e sahip şirketiyiz. Kurulumda uygulanan aşık bağlantı tekniği ve son teknoloji malzemelerin kullanılması da bu projeyi dünyanın en yeni teknolojisi ile kurulan çatı üzeri güneş enerjisi santrali haline getirdi. Diğer taraftan projemiz yıllık 250 milyon Kw/h’lık üretimi ile dünyanın en fazla yıllık üretim yapan çatı üzeri güneş enerjisi olacak. Bu yıl sonuna doğru tamamını faaliyete alacağımız bu projeyle yaklaşık 182 milyon kg karbon salımını engelleyerek dünyanın en temiz, en yeşil çelik üretimini gerçekleştirileceğiz. Benzerlerine göre çok daha düşük bir maliyetle hayata geçirilen projemiz 120 milyon dolarlık yatırım bedeli ile dünyanın en büyük yatırım bedeline sahip çatı üzeri güneş enerjisi projesi olacak. 2025 yılı itibarıyla; planladığımız GES yatırımlarıyla öz üretimimizden temin ettiğimiz elektrik, toplam elektrik kullanımımızın %50’sini oluşturacakTosyalı olarak konsolide yenilenebilir enerji hedefimiz ise orta vadede 3 Gwatt kurulu güce ulaşmak” dedi.

 

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı: “Dünyanın hidrojen ile üretim yapan sayılı, bölgemizin ise ilk çelik şirketi olmayı hedefliyoruz.”

Üretimde birincil enerji kaynağı olarak yeşil hidrojeni kullanmak üzere harekete geçtiklerini dile getiren Fuat Tosyalı; “Ar-Ge çalışmalarımız ve pilot denemelerimizi yaptık. Türkiye’deki tesislerimizde orta vadede hidrojeni ana yakıt olarak kullanmayı hedefliyoruz. Yenilenebilir elektrik üretim hedefimizle birlikte kendi üreteceğimiz temiz elektrik, yeşil hidrojen kullanım hedefimizi hayata geçirmede tamamlayıcı olacak. Hidrojeni yakabilecek ve yüksek kapasitedeki enerjisini kaybetmeden işe aktarabilecek sistem geliştirdik. Bunun için elektriğe ihtiyaç var. Kurduğumuz GES’den elde edeceğimiz elektriğin bir kısmını hidrojen odaklı bu işlem için kullanacağız. Öte yandan, Tosyalı Cezayir’de 4. etap yatırımlarımız kapsamındaki ikinci DRI tesisimiz tamamlandığında %100 hidrojen ile çalışma kabiliyetine de sahip olacak. Dünyada sayılı şirketin sahip olduğu bu teknolojiye yatırım yapan ilk Türk firması da Tosyalı Holding olarak biz olacağız. Bu yatırımlarla dünyanın hidrojen ile üretim yapan sayılı, bölgemizin ise ilk çelik şirketi olmayı hedefliyoruz. ” dedi.

 

Teknoloji ve inovasyon yatırımlarıyla %70’e varan oranlarda daha düşük karbon ayak izi

Tosyalı Holding, karbonsuz çelik üretime yönelik hedeflerine ulaşma yolunda teknoloji ve inovasyona da ciddi yatırımlar yapıyor. Tosyalı Holding’in geçtiğimiz günlerde ilk üretimine başlayan İskenderun 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) hayata geçirdiği 2,5 milyar dolar değerindeki İskenderun Sarıseki yatırımı da tamamen sürdürülebilirlik odaklı, nitelikli ve yeşil çelik üretimi yapacak bir tesis. En gelişmiş teknolojilerin kullanıldığı bu tesis, Endüstri 4.0 uyumuyla küresel rekabette Tosyalı Holding’i öne geçirecek. Bu tesisle birlikte, daha düşük elektrik enerjisi tüketimi sağlayan Quantum Furnace teknolojisinin Türkiye’deki ilk kullanıcısı da Tosyalı oldu. Sürdürülebilirlik odaklı yatırımlarıyla bu tesis, yüksek fırınlara göre %70, geleneksel ark ocaklarına göre %20 daha düşük karbon ayak izi ile dünyada da iyi örneklerden biri. 

 

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı: “Operasyonel yatırımlarımızda iklim bağlantılı riskler ve buna bağlı aksiyonları birincil önceliğimiz olarak değerlendiriyoruz.” 

Üretim yaparken dokunduğumuz insanlar, toplum ve çevre, yani başka bir ifadeyle kocaman bir ekosistem var, o yüzden üretim ve yatırım yaparken en temel odaklarımızdan biri “Sorumlu Ekosistem Yönetimi diyen Fuat Tosyalı sözlerini şöyle sürdürdü:” Su, enerji, hava, en küçücük toz parçası bile bizim için sorumluluk demek. Şu bir gerçek ki; üretimde ne varsa hepsini, toplum ve çevre için fayda yaratacak şekilde nasıl kullanırız diye işin başından düşünmek durumundayız. Bu sebeple su ve enerji verimliliğinden döngüsel ekonomiye kadar birçok noktada yaptığımız çalışmalarla, kendi tesislerimizden başlayarak ekosistemi dönüştürmek için çalışıyoruz. Bu alanda; tedarik zinciri, su riskleri ve yönetimi, döngüsel üretim ve sorumlu yatırımlar gibi öncelikli konularımız var. Tedarikçilerimizle düzenli olarak etkileşimde bulunuyor, onları da sürdürülebilirlik dönüşümünün bir parçası haline getiriyoruz. Operasyonel yatırımlarımızda iklim bağlantılı riskler ve buna bağlı aksiyonları birincil önceliğimiz olarak değerlendiriyoruz. Karbon salımlarının yanı sıra su risklerini de aktif bir şekilde yönetiyoruz” dedi. 

 

Döngüsel ekonomide sadece Türkiye’nin değil dünyanın örnek şirketlerinden biri

Sadece Türkiye’de değil dünyada da sektöründe döngüsel ekonomi alanında örnek şirketlerden biri olan Tosyalı Holding, Tosyalı Harsco ile 1,2 milyon ton cüruf atığı ekonomiye kazandırıyor. Tesislerinde yapılan geri dönüşüm prosesi ile normalde atık malzeme olan cüruf, asfalt yol dolgusunda, çimento üretiminde ve inşaat gibi farklı sektörlerde ham madde ve katkı maddesi olarak kullanılabiliyor. Şirket ayrıca Tosçelik Osmaniye fabrikasının içinde 2 milyon ton hurda elemesi ve temizliği için bir tesis kurmuş durumda. Hurdanın içindeki bakır, paslanmaz ve alüminyumun geri kazanımını da aynı tesiste gerçekleştiriliyor. Tosyalı Harsco, aynı zamanda kendi geliştirdiği makinalarla ocak altı cüruf temizliği yaparak sektöre de hizmet veriyor.

 

Havayı, suyu ve hatta tozu bile döngüsel ekonomiyle değerlendiriyor 

Tosyalı sanayide kritik bir konu olan suyu verimli kullanma konusunda da birçok proje geliştiriyor. Proseslerinde soğutma amaçlı su kullanımını kapalı devre sistemleriyle gerçekleştirerek kayıpları engelliyor. 2 yıl içerisinde, kaynak verimliliği sağlayarak kullandığı suyun %60’ını geri kazanarak sürdürülebilir bir su kullanımı sağlamayı hedefliyor. Tosyalı, baca tozlarına bile sürdürülebilir değer yaratacak bir çözüm bulmuş durumda. Baca tozları filtrelerde toplanıyor ve ters havayla biriktiriliyor. Bu baca tozlarında %25- %28 arasında değişen oranda çinko oksit var. Toplanan bu baca tozları çinko fabrikalarına veriliyor. Tosyalı, çevresel zararlı atıkların hiç birisinin olmayacağı, dünyada ilk olacak bir teknoloji ile baca tozundaki elementleri ayrıştıracak tesis kurmak üzere çalışmalarını da sürdürüyor.

 

Tosyalı Akademi ile 3 farklı kıtaya nitelikli ve yetenekli işgücü yetiştiriyor

Tosyalı yine sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında, işin geleceğine yatırım yapmak için çalışanların sevecekleri, yeteneklerini daha iyi kullanıp geliştirebilecekleri ve dünya için iyi şeyler yapabilecekleri bir iş ortamı oluşturmaya odaklanıyor. Bu çerçevede Tosyalı Akademi ile 3 farklı kıtaya nitelikli ve yetenekli işgücü yetiştirilmesine katkı sağlıyor. Akademi kapsamında teknik ve mesleki eğitimler düzenleniyor. Temel Eğitim Okulu’nda oryantasyon eğitimleri, yetkinlik eğitimleri ve proje eğitimleri gerçekleştiriliyor. Online Kampüs portal ile tüm eğitim süreçleri destekleniyor. Tosyalı VR sanal gerçeklik uygulaması ile tesisler gezilebiliyor. Tosyalı Akademi‘nin yanı sıra gelişim programları, kadın çalışan oranını artırmaya yönelik çalışmalar ve daha birçok faydalı projeyle çalışanlarına katkı sağlamayı hedefleyen Tosyalı Holding’in hedefi çalışan bağlılığını %80’e çıkarmak.

 

“Artist in Residence (Sanatçı Misafir Programı) ile sanatta sürdürülebilirliğe destek

Birçok toplumsal fayda yaratan projeye imza atan, okullar, sağlık kurumları ve daha birçok eseri topluma kazandıran Tosyalı Holding, son dönemde sanatta sürdürülebilirlik konusuna odaklanmaya başladı. Bu anlayışla 2021’de 16’ncısı düzenlenen Contemporary Istanbul’da, 100. yaşını kutlayan efsanevi heykeltıraş İlhan Koman sergisinin sponsorluğunu üstlendi. 2022’de ise dünyadan ve Türkiye’den alanında öncü sanatçıları, “Artist in Residence (Sanatçı Misafir Programı)” kapsamında Contemporary Istanbul’da ağırladı Sanatçılar, Tosyalı Holding’in Osmaniye’deki tesislerini ziyaret ederek eserlerini yapacakları malzemeleri seçtiler. Sanatçıların kullanılmış ve hurdaya ayrılacak demir-çelik ürünlerinden ürettiği heyecan verici eserler, Eylül ayında gerçekleşen 17. Contemporary Istanbul’da sanat severlerle buluştu. Tosyalı Holding sadece 2022’de toplumsal yatırımlara 834 milyon TL kaynak ayırdı.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PUAN DURUMU

O G P
 1. Adana Demir

  0 0 0
 2. Alanyaspor

  0 0 0
 3. Antalyaspor

  0 0 0
 4. Beşiktaş

  0 0 0
 5. Bodrum FK

  0 0 0
 6. Genişlet
 7. Eyüpspor

  0 0 0
 8. Fenerbahçe

  0 0 0
 9. Galatasaray

  0 0 0
 10. Gaziantep FK

  0 0 0
 11. Göztepe

  0 0 0
 12. Hatayspor

  0 0 0
 13. Başakşehir

  0 0 0
 14. Kasımpaşa

  0 0 0
 15. Kayserispor

  0 0 0
 16. Konyaspor

  0 0 0
 17. Ç. Rizespor

  0 0 0
 18. Samsunspor

  0 0 0
 19. Sivasspor

  0 0 0
 20. Trabzonspor

  0 0 0
PUAN DURUMU

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Medyagar.com - Her hakkı Saklıdır.