“Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonu" Malezya'da Gerçekleştirildi
  • Medyagar.com
  • Magazin
  • “Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonu" Malezya'da Gerçekleştirildi

“Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonu" Malezya'da Gerçekleştirildi

ABONE OL
Temmuz 28, 2023 12:20
“Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonu" Malezya'da Gerçekleştirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi liderliğinde düzenlenen “Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonları”, Londra, Paris, Milano, Viyana, Pekin ve Singapur’un ardından, dün de Malezya’nın Başkenti Kuala Lumpur’da gerçekleştirildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümü vurgusuyla  gerçekleşen resepsiyonda, Türkiye ve Malezya arasındaki ikili ekonomik ilişkiler ve yatırım süreçleri değerlendirilirken,  iki ülke arasındaki fırsatlar masaya yatırıldı.

 Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıl dönümü vurgusuyla dünyanın farklı noktalarında düzenlenmeye devam eden “Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonları”nın bir diğeri dün akşam Malezya’da gerçekleştirildi. ‘Türkiye: Your Resilient Investment Partner’ temalı resepsiyonun açılış konuşmalarını T.C. Kuala Lumpur Büyükelçisi Emir Salim Yüksel, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu, ve ülkenin en önemli altyapı ve mühendislik grubu UEM’in Genel Müdürü Dato Mohd Izani Gani gerçekleştirdi. Programa ayrıca Malezya Yatırım, Ticaret ve Endüstri Bakan Yardımcısı Liew Chin Tong da katılım gösterdi.

 UEM Genel Müdürü Dato Mohd Izani Gani, “Malezya Varlık Fonu Khazanah, İstanbul’da bölge ofisini açmayı planlarken Yatırım Ofisi’yle yakın çalıştı ve çok önemli destekler aldı. Sonuç olarak 2013 yılında bölge ofisi açıldı. Yatırım Ofisi ve Khazanah arasındaki bu özel ilişkiye 2017 ve 2018 yılları arasında Türkiye Bölge Müdürlüğü’nü yaparken bizzat şahit oldum.” dedi.

Malezya Yatırım Ticaret ve Endüstri Bakan Yardımcısı Liew Chin Tong, Türkiye’nin 100. yılını kutladığı bu etkinliğe davet edildiğim için çok mutluyum. Önümüzdeki dönemde Türkiye Dünya’nın en büyük ilk 10 ekonomisi, Malezya ise ilk 30 ekonomisi içinde olmayı hedeflemekte. Bu hedeflerin gerçekleştirilmesinde karşılıklı ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Türkiye’nin özellikle Savunma sanayiinde gösterdiği başarının farkındayım ve bu alanda karşılıklı yapılacak çok işlerin olduğuna inanıyorum.” dedi.

Malezya Büyükelçisi Emir Salim Yüksel “Tarihi ve yakın ilişkilere sahip iki kardeş ülkenin Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutladığı bu etkinlikte bir arada olması mutluluk verici. İlkini 2015 yılında imzaladığımız Serbest Ticaret Anlaşması, yakın dönemde hizmet, e-ticaret ve yatırımlar başlıklarını da kapsayacak şekilde genişletildi. İki ülke arasında her geçen yıl hız kazanan ekonomik ilişkiler havacılıktan hammadde ticaretine, özellikle helal sektöründe ciddi bir potansiyele sahip. Ayrıca iki ülke arasında karşılıklı yatırımlarda da önemli potansiyel görüyoruz. Bu organizasyon vesilesiyle sizleri Türkiye ekonomisinin sunduğu eşsiz yatırım fırsatlarından istifade etmeye davet ediyorum.” dedi.

Cumhuriyetin 100. yılı münasebetiyle düzenledikleri yatırımcı resepsiyonlarına Türkiye ile kapsamlı stratejik ortak düzeyinde ilişkisi bulunan Malezya’da devam ettiklerini belirten Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu, ‘Son dönemde ivmelenen savunma sanayi işbirliklerinin yanı sıra Malezya merkezli şirketlerin enerji, finans, ulaştırma, perakende, sağlık ve teknoloji girişimleri sektörlerinde ülkemize yatırımlar yaptığını biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açılışı yapılan İstanbul Finans Merkezi’nin, Malezya’nın önemli bir merkez konumda olduğu katılım finans alanında da yeni açılımlara vesile olacağını düşünüyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan ve Başbakan Sayın İbrahim’in son dönemdeki görüşmelerinde de sıklıkla vurguladıkları gibi, iki ülke arasında ticaret ve yatırım başta olmak üzere pek çok alanda hızla ilişkilerin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Biz de bu vizyondan aldığımız ilhamla, dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olma hedefiyle Türkiye Yüzyılı’na girerken Malezyalı yatırımcıları ülkemizde yatırıma davet ediyoruz.” dedi.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PUAN DURUMU

O G P

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Medyagar.com - Her hakkı Saklıdır.